Jóga u moře 2024, info, pokyny

Jóga u moře 2024

Jóga u moře 2024

Jóga u moře 2024 zase bude. Už mnohokrát jsme si spolu zacvičily. Přes 10 let jezdíme do Dalmácie,  vystřídaly jsme dvě městečka, mnoho domů a mnoho termínů.  Nachytejte se a  jedem!

Jóga u moře 2024

Stranou od špatných zpráv si opět zacvičíme na  zapomenutém místě na konci neurotické Evropy. Na poloostrově Pelješac v Chorvatsku, kde ještě platí, že klid a mír je hodnota v tvrdé měně. V malém lázeňském městečku Trpanj, kde si lidé milují mír. Pamatují totiž ještě živě na to, že válku zažili ve vlastní zemi.  Pár desítek kilometrů odtud totiž dodnes leží rozvaliny rozstřílených domů, a zde i zde stojí dodnes domy neopravené a už neopravitelné. K mnohým opuštěným se nikdo nehlásí. Nebojte se, tady jste v bezpečí. Trpanj je poslední místo na světě, kde by chtěl někdo válčit.

 

Jóga u moře 2024: termíny

Turnusy:

31. 8. –  7.9.  2024

7.9. – 14.9.  2024

14. 9. –  21.9. 2024

 

Jóga u moře je stvořena pro ženy, které nechtějí jezdit samy.  Jih Chorvatska, poloostrov Pelješac, městečko Trpanj. Místa pro cvičení: upravené skalnaté pláže. Pro koupání: skalní koupadla, schůdky, oblázková pláž. Vhodné pro začátečnice i pokročilé, i pro muže. Při cvičení se k nám často přidávají lidé z okolí a vtiskují nám  kosmopolitní šmrnc.  

 

Lektorky: Pavla Hobstová,  Hana Hobstová

 

Cvičební styl: Jóga v denním životě podle Sw. Maheswaranandy. 

 

Během jednoho týdne vás čeká vás 15 hodin jógy: každý den ráno a večer. Zdravotní program a organizaci poskytuje brněnská neziskovka Večernice  první týden účastnicím pobytu za  3000 Kč, druhý týden cvičíte zdarma.   http://vecernice50.cz/

 

 

Kontakt:

vecernice50@centrum.cz,      tel: 607659654

Cesta autobusem

Se  společností Online-BUS z Brna – Pisárek, brána výstaviště č. 10. Také z Prahy Letňan  a některých dalších měst dle domluvy. Odjezd pokaždé v pátek.   

Cílové městečko Ploče, odtud lodí na Pelješac – Trpanj

Odjezd  z Trpanj v sobotu večer, v  19.00. Domů dorazíte v neděli ráno, či dopoledne.

Jízdenky nakupujeme co možná nejpozději, letos to bude  1 měsíc před odjezdem. V případě úředních potíží mezi státy, nebo v případě osobních překážek, lze cestu stornovat se ztrátu přibližně 25 – 50%, 48 hodin před odjezdem ztráta 100% za jednu jízdenku.

Bližší pokyny k odjezdu dostanete před odjezdem e-mailem, včetně plánku cesty na stanoviště autobusů. Počet jízdenek ověřujeme raději několikrát, komunikujeme e-mailem a telefonicky, prosíme o pochopení a trpělivost.

Prosíme přespolní, aby si naplánovaly příjezd s dostatečným náskokem, berte v úvahu zácpy na dálnicích, řidiči nechtějí čekat dlouho, ujedou.

Po této trase (Online-BUS) jezdíme již několik let, jedeme přes noc, v sobotu ráno v 6 hodin jste na místě.

Ubytování v soukromí u místních žen.

Podle potřeb a situace obýváme 2 až 4 domy.

Pokoje 2  lůžkové, omezený počet jednolůžkových a třílůžkových, k dispozici kuchyňka , WC, koupelna. Balkony, terasy a zahrada. Možnost vaření, nákupu v supermarketech a stáncích s ovocem, čerstvé ryby. Během letošního roku se v závislosti na přijetí Eur  zvedly ceny, zpřísnilo se dodržování nočního klidu atd.  

Vybavení domů

WIFI:    je dostupná. Toaleta v každém apartmánu. Povlečení, deky, ručníky jsou k dispozici.  Apartmány jsou dobře vybavené, včetně kuchyňského nádobí,  doporučujeme s sebou ostrý nůž, občas chybí.

Pojištění

Zařídí si každý sám.

Doporučení:  Pojistěte se prosím podle vašich zvyků u své banky, nebo u své zdravotní pojišťovny.

 

Ordinace lékaře 

se nachází v místě pobytu. Lékaři se střídají podle rozpisu svých služeb, zpravidla dojíždějí z Ploče.  Lékárna vedle ordinace.

Co s sebou

Jóga u moře 2020: Chyť si šanci!

 

Stačí velmi málo:  Cestovní doklad,  občanka nebo pas, nákupní karta nebo peníze.  Vše ostatní, co potřebujete, lze koupit v místě. V městečku najdete několik obchodů a restaurací, kde lze platit kartou. Peníze – od letoška Eur – potřebujete především u drobných stánku, nebo u soukromníků. Peníze lze vybrat v bankomatech, najdete jich v městečku několik.

NEZAPOMEŇTE!!   LÉKY, KTERÉ  UŽÍVÁTE !!! 

Doporučení: 

Plavky, botky do vody (přístup do vody: skály, oblázky, schůdky). Na některých místech se dá koupat i bez plavek a bez bot.

Karimatka: Pláže jsou kamínkové, nebo skalní koupadla, velmi pohodlná, hladký povrch a schůdky do vody.  Karimatka je universální pomůcka, vhodná na cvičení i na ležení, lepší než ručník. Nedoporučuji cvičit na úplně tvrdé zemi. Společenské šaty žádné, stačí se přepudrovat. Slunečníky netřeba, jsou tu stinná místa za skálou, mezi stromy atd.

 

Peníze:

Doporučení:  Platební kartu můžete používat ve všech obchodech i restauracích, kromě malých stánků, nebo zelinářství, u soukromníků. Doporučíme mít pár Eur v kapse pro stánkaře (rybář, ovocnář, vinař), nebo k nákupu místních produktů jako je olej, med, víno, rakije v biokvalitě.  

Výlety: do okolí na ostrově Pelješac, autem i pěšky.

Cvičení: ráno a večer, hodinu domluvíme. Po zkušenostech z  minulých let nás už všichni místní znají a cizí lidé se přidávají ke cvičení. Včetně psů. Budou na vás milí.

 

Přístup do moře 

Moře je od našeho hlavního bydlení vzdálené 3 minuty, ale vybrat si můžete i vzdálenější koutky. Tak tedy od 3 do 15 minut. Městská pláž (ta nejbližší) je oblázková, ostatní jsou upravená skalní koupadla. Přístup pozvolný, nebo prudký, také železné schůdky.

Naše techniky:

Nehybnost a koncentrace

Jóga u moře je velmi specifickou podobou jógy. Usadíte se na jihu Chorvatska, v malém a tichém městečku Trpanj, kde se zastavil čas. Každý den sem připlouvají lodi, vyklopí turisty, ale ti brzy Trpanj opustí,  jedou dál. Vy zůstáváte, soustředíte se na sebe.  Cvičíte pár centimetrů od mořské hladiny, dvě hodiny denně vás vede lektorka. Další program je na vás.

Na skalách, které lemují moře, snadno vklouznete do stylu koncentrace na sebe samé. Všechno ostatní pro vás ztrácí význam.  Používáte techniku, které se dnes módně říká mindfullnis:  všímání sebe sama. Svých pohybů, pocitů, myšlenek. Myšlenky méně důležité nakonec vytěsňujeme. Pokud vás zde vůbec něco vyruší, buďte si jisté, že to je něco krásného: třeba duha na obloze, nebo delfíni.  Protože zde pracujeme na začátku a na konci letní sezóny, je tu obrovský klid.

 

Meditační technika všímavosti

Jóga u moře 2021 se na ni soustředí více než jiné roky. Používáme ji během každého cvičení. Všímavost je soustředění se na sebe sama: soustředíme se na chvíli tady a teď, uvědomujeme si ji. Tím vytěsňujeme myšlenky na cokoliv jiného.  Výsledek:  soustředíme se pouze na jednu svou myšlenku: na sebe. Jsme tady a teď jen my, já, nic jiného. Netěkáme myslí k jiným věcem, ani k minulosti, nemyslíme na to co dnes bylo. Nic nehodnotíme., nic neplánujeme, neočekáváme.  Všímáme si dílčích pohybů během zaujímání pozice a vnímáme pocity, které nám děj přináší. Uvědomujeme si je a ukládáme do buněčné paměti. 

Pro začátečnice i pokročilé

Jóga u moře 2021 zve začátečnice i pokročilé, a také ženy, které jógu nikdy necvičily. Považujete jógu za pomalou a nudnou? Zde možná svůj názor změníte. Je to jeden z předsudků, kterým byla u nás jóga opředena před několika desetiletími. Ano, pozice zaujímáme pomalu a pomalu je také opouštíme. To proto, že pozice protahovací i posilovací jsou nejúčinnější, když v nich chvíli setrváme. I během malé chviličky se mění dočasně náš krevní oběh a proto by bylo nevhodné spěchat. Tělo se chce zvyknout. Procesy probíhají jinak, než při rychlé gymnastice, nebo aerobním sportu.

Naučíte se tu vnímat své tělo a tím jej víc a víc posilovat. Také posunujeme hranice svých možností o kousek dál.

 

Tělo:

Cvičíme dvě hodiny denně, ráno a večer pod vedením lektorky. Nastolíme velmi jemný a přátelský denní řád. Cvičení, plavání a chůze (neustále velmi blízko moře) vás nastaví do změněného režimu, úplně odlišného, než máme  během celého roku. Posílíte své tělo, uklidníte a zastavíte mysl. Přesto váš denní program bude velmi pestrý a posilující.

Naše vybočení z komfortní zóny  není lenošivé, ale ani vysilující. Vystoupíte z běžného stereotypu a a léčíte svou psychiku.

Mysl:

Pokročilí si prohloubí své znalosti, upraví některé techniky či postoje. Prozkoumají další varianty svých oblíbených ásán. Poznají hranice svých dílčích možností a možná je upraví. Začátečníci se naučí techniky dýchacích cvičení, a postupy správného zaujímání jógových pozic tak, aby bylo cvičení co nejvíc přínosné. Našich kurzů se mohou účastnit také muži.

S přibývajícím věkem se  zužují naše životní možnosti. Přesto, že díky zkušenostem se dají rozšiřovat.  Možná se podělíte o své obyčejné životní příběhy a prozkoumáte své postoje  k  společenským dějům, možná si všimnete svých vnitřních přesvědčení, podle nichž žijeme, i když nevyhovují.   Můžete je začít je měnit, tady přijdete na to, jak.

Jóga v denním životě

 

Cvičení jógy podle systému Jóga v denním životě, jeho autorem je sw. Mahešwaránanda, indický profesor jógy, který momentálně žije v indickém Rajastánu, v ášramu, který během svého života zbudoval. Jeho systém cviků je určen pro Evropana, člověka, kterého moderní doba poněkud oslabila. Systém začíná velmi jednoduchými cviky a pozicemi, které zvládne úplně každý, dokonce i staré či nemocné osoby. Během doby se adept „procvičí“ až k složitým ásánám, vhodným jen pro zkušené. Celý proces cvičení člověka posílí, protáhne a tím si cvičenec posunuje své hranice možností, ať už fyzické, nebo i mentální, které s naším tělem souvisí.

Kurzem vás bude provázet Pavla Hobstová. Jógu praktikuje od svých dvaceti, pod vedením „indoevropského“ jogína sw. Mahešwaranandy, Inda, který působí v Evropě.  Jako lektorka působí od třiceti let. Nyní působí jako lektorka v neziskovce Večernice, která sdružuje starší ženy. Působí v Brně.

Lektorky:

Pavla Hobstová, lektorka pro starší ženy

Jana Dejmková, lektorka Kundalini jogy

Hana Hobstová, absolventka cvičitelského kurzu MšMT